FOTO GALERİ İLÇELER KÜLTÜR VİDEO

Çankırı’da gezilecek yerler

Çankırı 9 bin yıllık geçmişi ile Hittilerden Kimmerlere Selçukludan Osmanlı’ya onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir. Burası mertlik ve yiğitlik destanı yaran kültürünün menbağı. Burası güler yüzlü insanların..

Çankırı’da gezilecek yerler

Çankırı 9 bin yıllık geçmişi ile Hittilerden Kimmerlere Selçukludan Osmanlı’ya onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehir. Burası mertlik ve yiğitlik destanı yaran kültürünün menbağı. Burası güler yüzlü insanların kardeşlik fidanını filizlendirdiği ecdat ocağı. Burası bereketli toprakları, kaya tuzu mağaraları ve temiz havası ile anadolunun nazarlığı, burası Çankırı

Tuz Mağarası

Tuz Mağarası

Çankırı’nın en ilgi gören yerlerinden birisi de tuz mağarasıdır. Çankırı tuz mağarası Türkiye’nin en çok tuz rezervi bulunan mağarasıdır. İçerisinde bulunan tuz sarkıkları ve içeri girildikten itibaren hissedilen havası dikkat çekmektedir.

Tuz mağarasında en dikkat çekici yanı ise içerisinde bulunan ve 200 yıldır hiç bozulmadan duran eşşek cesedidir.Bulunduktan sonra MTA Müzesi’ne kaldırılmıştır. Fakat ceset bozulmaya başlayınca tekrar mağaraya getirilmiştir. Çankırı tuz mağarası astım nefes darlığı çekenler için doğal tedavi yeridir. Tuz mağarası Çankırı Merkeze 15 km uzaklıktadır.

Yapraklı Büyük Yayla

Yapraklı Büyük Yayla

Çankırı ilçesi Yapraklı’da bulunan Büyük Yayla Çankırı Merkez’e 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Turizm açısından Çankırı için önemlidir yeşilliği ve temiz havası ile dikkat çekmektedir. Köknar, karaçam ve ardıç ağaçları arasında geçireceğiniz günde, yeşilin her tonu size eşlik edecek. Burada bisikletle dolaşabilir, kamp kurabilir veya karavanınızla huzurlu günler geçirebilirsiniz.

Yıldıztepe Kayak Merkezi

yıldıztepe kayak merkezi

Palandöken Kayak Merkezi ve Erciyes Kayak Merkezi gibi çok kalabalık sezonlar yaşamasa da, Yıldıztepe’nin de yoğun bir ziyaretçi kapasitesi vardır. Kış turizmine kazandırılan Yıldıztepe Kayak Merkezi’nde; yeşil, kırmızı ve siyah isimleriyle adlandırılan pistler bulunmaktadır. Yeşil pist, yemi başlayanlar için olup; bu pistte aynı zamanda eğitim çalışmaları yürütülmektedir. Kırmızı pist; orta düzeyde olan kayakçılar içindir. Kırmızı pistte kayak yapanlar Dikmen ve Büyük Ayı pistlerini kullanmaktadır. Siyah pist ise; profesyonel kayakçılar içindir. Her düzeyde kayakçıya hizmet veren Yıldıztepe Kayak Merkezi, güvenli pistleriyle hizmet vermeye devam etmektedir. Kış tatiliniz için Yıldıztepe Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de heyecanlı bir tatil için planınızı şimdiden yapabilirsiniz.

Recep Tayyip Erdoğan Parkı

114 bin metrekarelik bir alana sahip olan Recep Tayyip Erdoğan parkı Çankırı’nın en büyük parkı olma ünvanını üzerinde taşıyor. Esentepe Mahalles’nin altında bulunan parkın içerisinde halı saha, masa tenisi, tenis kortu, spor kompleksi, mangal yapılacak alan, kafeterya, namazgah, amfi tiyatro, oturma bankları bulunmaktadır. Aynı zamanda engelsiz park ve alanları da mevcuttur.

Çankırı Kalesi & Emir Karatekin Bey Türbesi

Çankırı Kalesi
Çankırı Kalesi

Çankırı kalesi yeni görünümü ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Çankırı Kalesi, Hititler tarafından yapılmıştır. Yapımında moloz taş ve tuğla kullanılmış olup, kentin kuzey tarafında bulunmaktadır. 730 metre yüksekliğindedir ve yapıldığı ilk yıllardan bu yana Romalılar, Bizanslar, Danişmentliler, Selçuklular ve Osmanlılar zamanında kullanılmıştır. Kale, kullanan her medeniyet tarafından onarılmıştır. Roma döneminde yapılan nekropol alanı, su sarnıcı, dışarı ile irtibatı olan mağaralar, gözetleme kulesi varken; günümüze sadece birkaç sur kalıntısı kalmıştır. Döneminden bu yana birçok depremler yaşayan Çankırı Kalesi, her yaşadığı depremde kalıntılarının çoğu yok olmuştur. Fakat yine de günümüze kadar ayakta kalmış kalıntıları görülmeye değerdir.

Eski Selçuklu beyi Emir Karatekin ve karısının mezarı da burada bulunuyor. Ayrıca kalenin çevresi çok güzel dizayn edilmiş. İsteyen vatandaşlar buraya gelerek pikniklerini de yapabilirler

Sakaeli Kaya Mezarları

Sakaeli Kaya Mezarları Çankırı
Sakaeli Kaya Mezarları Çankırı

Roma ve Bizans dönemleri ile tarihlendirilen Sakaeli Kaya Mezarları, Çankırı’nın gezilecek yerleri arasındadır.

Kaya mezarları köylü halk tarafından değişik amaçlarla kullanılmıştır dönem dönem. Gelin Kayası mevkiinde bulunan bu bölge turizm açısından oldukça önemlidir. Sakaeli Kaya Mezarları’nın her bölümü ayrı genişliğe ve yüksekliğe sahiptir ve hepsinin birbirine bağlı geçiş yolları vardır. Aynı zamanda yaşam alanı olarak da kullanılan Sakaeli Kaya Mezarları, Çankırı gezinizin bir parçası olabilir.

Çankırı Müzesi

Çankırı Müzesi

Çankırı’da 116 parça eserin belli bir yerde toplanması için müze çalışmalarına başlanmıştır. İlk olarak 1972 yılında Halk Eğitim binasının alt katına düzenlenen Çankırı Müzesi, mevcut olan koleksiyonlarıyla sergilenmiştir.

Bu çalışmayla Çankırı’nın ilk Arkeolojik ve Etnografya Müzesi açılmıştır. Daha sonrasında 1976 yılında Halk Eğitim binası yıkılmış ve eserler Çankırı Lisesi’nin bir sınıfına yerleştirilmiştir. Halk Eğitim’in yerine yapılan 100. Yıl Kültür Merkezi’nin yapımı bitince eserler tekrar kültür merkezine taşınmıştır.

Teşhir salonunda bulunan arkeolojik ve etnografik eserler ilginizi fazlasıyla çekecek. Hellenistik, Eski Tunç Çağı, Roma ve Bizans dönemine ait eserler değişik zamanlara götürecek ve hiç yaşamadığınız anlara sürükleyecek. Tıp aletleri kandiller, iğneler, yüzük kaşları, süs eşyaları, bronz aletler ve koku şişeleri göze en çok çarpan parçalar arasındadır. tarihe bir ilgi duymasanız bile Çankırı Müzesi, kesinlikle sizi etkisi altına alacak. Bunun yanında tarihi araştırma yapanlara da fazlasıyla yardımcı olacaktır Çankırı Müzesi.

Çankırı Evleri

Çankırı Evleri
Çankırı Evleri

Turizme kazandırılan Çankırı Evleri, döneminin ekonomik ve jeolojik yapısı hakkında birçok bilgi vermektedir.

Çankırı’da bulunan toplam 108 tane ev Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’nun kararı ile tescil edilmiş olup koruma altına alınmıştır. Çankırı Evleri, Türk Evi’nin tüm özelliklerini taşımakla birlikte; genellikle iki katlı yapılmıştır. Birinci kat kışlık olarak tasarlanır, burada mutfak ve oturma odaları bulunurdu. Gün içerisinde en çok zaman geçirilen yer yine birinci kat olurdu. İkinci kat ise; manzaraya sahiptir ve genellikle misafirler için ayrılmış olan kattır. Her evin ikinci katında bir başoda bulunur. Bunun yanı sıra her odada yüklük tahta dolaplar vardır. Bu dolapların bir tanesi gusülhane olarak kullanılırdı. Günümüzde korumaya alınan Çankırı Evleri, bölgeye gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği yerler arasındadır. Eski yaşanmışlıklara götüren Çankırı Evleri, sizlerin de ziyaretlerini bekliyor.

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi
Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz kayak merkezi Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde yer almaktadır ve iki adet kayma pisti bulunmaktadır. Kayak merkezinde gece de kayabilirsiniz. Bölgede 3 tane tesis ve konaklama merkezi de bulunmaktadır. Ankara’ya uzaklığı 210 km’dir, Kastamonuya ile 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kış turizmin canlı geçtiği bölgede uzun çam ağaçlarının içerisinde tabii doğal yaşamın içerisinde aralık ayından itibaren kış bitene kadar tatil yapabilirsiniz.

Buğday Pazarı Medresesi

Buğday Pazarı Medresesi

Çankırı’nın ziyaret mekanlarından biri olan Buğday Pazarı Medresesi, 1700’lü yılların sonlarına doğru yaptırılmıştır.

Mustafa Hazım Efendi tarafından yaptırılan medrese, uzun yıllar malzeme deposu ve yün deposu olarak kullanılmıştır. Ardından belediyenin yapmış olduğu çalışmalarla kültürel amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde kentin geçmişini anlatan bir mekan olan Buğday Pazarı Medresesi’nde kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları vardır ve son yıllarda önemi artan kaya tuzu hediyelik eşyaları üretilmektedir. Aynı zamanda yöresel kıyafetleri de sergilenmektedir.

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL