VALİLİK VEFAT

Çankırı’da ‘Yarenler Okuyor’ projesi hayata geçirildi

Çankırı’da okuma alışkanlığını arttırmak için başlatılan Yarenler Okuyor Projesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yarenler Okuyor Projesi’nin tanıtım toplantısı Valilik Konferans..

Çankırı’da ‘Yarenler Okuyor’ projesi hayata geçirildi

Çankırı’da okuma alışkanlığını arttırmak için başlatılan Yarenler Okuyor Projesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Yarenler Okuyor Projesi’nin tanıtım toplantısı Valilik Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Abdullah Ayaz, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, okul müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantı öncesi Yarenler Okuyor Projesi’nin tanıtım filmi izlendi. Ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, proje ile il genelinde her akşam 20.00 -20.30 saatleri arasında evlerde kitap okunmasını bir kültür haline getirebilmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Öztürk şunları söyledi: “Proje kapsamında; toplumda okumaya, yazmaya ve düşünmeye olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz. İl merkezi ve ilçelerimizde bulunan tüm kurum ve kuruluşlarımızın yöneticilerinin, velilerimizin, evlatlarımıza kitap okuma alışkanlığının kazandırılması yönünde sözü olan her bir bireyin ‘Yarenler Okuyor’ projesine destek vermesini ve evlatlarımıza rol model olmalarını bekliyoruz.”

YARENLER OKUYOR PROJESİ OKUMA ALIŞKANLIĞINA KATKIDA BULUNACAK

Toplantıda konuşan Vali Ayaz, Yarenler Okuyor Projesi’nin Çankırı için çok önemli bir proje olduğuna dikkat çekti.

Günümüzün en büyük problem ve kanayan yaralarından birinin okuma alışkanlığının yetersizliği olduğuna vurgu yapan Vali Ayaz, “Bu projeye her türlü desteği vereceğiz. Bu konuda bizden talep edilen her konuda eğitimcilerimizin, halkımızın yanındayız. Ülkemiz genelinde kişi başına televizyon izleme süresi 3 saat iken kitap okuma süresi kişi başına sadece 1 dakika. Bu kitap okuma süresi çok yetersiz. İnsanlarımız sosyal medya ve internet ile çok vakit geçiriyor. Bu durum bizleri kitaplardan uzaklaştırıyor. Küçük yaşlarda okuma alışkanlığının çocuklarımıza kazandırılabileceğine inanıyorum. Bu sebeple çocuklarımıza örnek teşkil etmesi bakımından “Yarenler Okuyor Projesi”ne fazlasıyla kıymet veriyorum. Bu projeyi, başlayıp bırakılacak bir proje olarak görmüyorum. Projeyi sürekli canlı tutmak amacındayız. Görev sürem boyunca en çok önem verdiğim konu; çocuklarımıza okuma alışkanlığının kazandırılması olacaktır. Okullarımızda yapılacak olan etkinliklere bizzat gelip destek vereceğim” dedi.

Konuşmalar ve tanıtımın ardından proje kapsamında temin edilen kitaplar öğrencilerimize ulaştırılmak üzere okul müdürlerine Vali Ayaz tarafında teslim edildi. Vali Ayaz, proje için sosyal medyada da farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan ilk gönderiyi Twitter hesabı üzerinden, “#yarenlerokuyor projesinin hayırlı olması dileğiyle. Kitap okumak zekâyı kibarlaştırır (Cemil Meriç)” notu ile paylaştı.

‘YARENLER OKUYOR’ PROJESİ NEDİR?

İl Milli Eğitim Müdürlüğü kurum yöneticileri ile yapılan değerlendirme toplantısında, kurumca yapılan ve yapılacak birçok çalışmanın yanı sıra, 2021 yılında Çankırı genelinde, okuma alışkanlıklarının arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmesi ana tema olarak belirlenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, hayatın her safhasında kitap okuyan, okuma kültürüne sahip, düşünen, üreten, eleştiren, öğrenmekten ve bilgiden kaynaklanan ‘huzur’ ortamına ulaşmış, duyarlı bireylerden oluşan bir toplum oluşturulması amaçlanmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL