SİYASET

Siyaset Nasıl Olmalıdır

  Hakkın rızasını kazanmak ve halkın teveccühüne mazhar olmak için çıkılan yolun adı siyasettir. Gelecek nesle yaşanılabilir bir dünya bırakmak ve tüm insanlara eşit davranmak, hakkı hukuku korumak, ayrım gayrım..

Siyaset Nasıl Olmalıdır

 

Hakkın rızasını kazanmak ve halkın teveccühüne mazhar olmak için çıkılan yolun adı siyasettir. Gelecek nesle yaşanılabilir bir dünya bırakmak ve tüm insanlara eşit davranmak, hakkı hukuku korumak, ayrım gayrım yapmadan toplumun tamamının yararını sağlama sanatıdır siyaset.

Siyasette makul ve mantıklı davranmanın önemi büyüktür. Toplumun birlik ve bütünlüğünü sağlamak yerine, iktidar olabilmek veya iktidarda kalabilmek uğruna kutuplaştırıcı, öteleyici ve ayrıştırıcı bir üslup sergilemek, siyasi edep ve hayadan uzaklaşmak etik bir tutum ve davranış olmadığı gibi toplum üzerinde telafisi zor olan tahribatlar bırakabilir.

Siyaset yapmaktaki amaç, muhalefette kalmak değil, gücünü halktan alarak iktidar olmaktır. İktidar hak ve hukuku gözeterek halkın talep ve çıkarları doğrultusunda, toplumsal düzeni en iyi şekilde oluşturan hizmet organıdır. Halkın büyük bir çoğunluğunun teveccühü ile iktidara gelen siyasi partiler, sadece kendi seçmen kitlesine hitap eden bir anlayışta değil, yurdun tamamını kucaklayan bir anlayışta olmalıdır. Siyasi iktidar, kendi organlarını adalet ve hukukun üstünlüğünden mahrum bırakma çabası içinde olmamalı, eşitlik ilkesini unutmamalı ve liyakat sahibi olmalıdır. Şahsi menfaat ve çıkarlarını, ülke çıkarlarının üzerinde tutan ve ülkesi üzerinden rant peşinde olan bir iktidar ve organları ve hatta yandaşları, bulundukları gemi su aldığında kendilerinin de kaderlerinin ne olacağını iyi görebilmelidirler. İktitar olmak bir sorumluluktur ve maksimum derecede vatan sevgisi, hassasiyet, hakkaniyet ister.

Muhalefet ise iktidarı her fırsatta yeren, iktidarın hatalarından, yanlışlarından, başarısızlıklarından beslenen, başarılarından da rahatsız olan bir anlayışta olmamalıdır. Muhalefet, iktidarı denetleyen takip eden daha çok çalışması için hız veren, iktidarın toplum ve ülke çıkarlarının dışında, toplum tarafından kabul görmeyecek girişimlerinde halkın sesi olarak iktidarın bu girişimini durdurmak, kısacası iktidarın sağlıklı bir irade koyabilmesi için gereken desteği sağlamak için var olmalıdır.

Bu nedenle siyaset yaparken nelerden sorumlu olduğumuzun bilincinde ve sorunsuz bir siyaset yürütmek zorundayız.
İktidar ve muhalefetlerin top yekun amaç ve gayesi, ülkesinin birlik ve bütünlüğü, refah ve huzuru olmalıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL